Экскурсия в Музей учащихся начальных классов, тема "70 -летие освоения целинных и залежных земель"

Бастауыш сынып оқушыларының мұражайына Экскурсия, "тың және тыңайған жерлерді игерудің 70 жылдығы"тақырыбы
Тың -70, содан кейін 1954 жылы Қазақстанның ұлы даласында өмір шынымен өрши бастады.
1954 жылдың тамыз айының басында 13, 4 гектар жаңа жер жыртылды, оның ішінде Қазақстанда 6,5 млн.гектардан астам тың жерлер. 1954 жылы тамызда КОКП ОК және КСРО Министрлер Кеңесі "астық өндірісін ұлғайту үшін Тың жерлерді одан әрі игеру туралы"тағы бір қаулы қабылдады. Жаңа жерлерді игеру мүлдем негізсіз болуы мүмкін деген ғалымдардың ұялшақ дауыстары есепке алынбады. Керісінше, бәрі асығыс жасалды. Тың және тыңайған жерлерді көтерудің екі жылға есептелген мемлекеттік жоспары айтарлықтай асып түсумен орындалды.

Целине -70, тогда, в далеком 1954 году над великой степью Казахстана начала по-настоящему бурлить жизнь.
Уже к началу августа 1954 года было распахано 13, 4 га новых земель, в том числе в Казахстане более 6,5 млн. га целинных земель. В августе 1954 г. ЦК КПСС и Совет министров СССР приняли еще одно постановление «О дальнейшем освоении целинных земель для увеличения производства зерна». Робкие голоса ученых, что подобное освоение новых земель может оказаться совершенно неоправданным, в расчет не брались. Наоборот все делалось в спешке. Государственный план подъема целинных и залежных земель рассчитанный на два года выполнен со значительным превышением.